default_mobilelogo

Kahekümne aasta eest oli sini-must-valgel lipul võimalus esimest korda Eesti TV ekraanile murda. Tänu levimuusika-päevadele Tartus, mis leidsid aset mais 1988.

Tartu Postimehes 13. V 2008 ilmund lugu "Levimuusika õhutas rahvuslippe välja tooma" väidab, et nõnda see juhtuski. Nii kinnitab praegune valitsusliige Rein Lang, kes Tallinna linnahalli asedirektorina oli üks toonaste muusikapäevade korraldaja.
Mõned Tähtvere nõlvadele istunud 12 tuhandest (teistel andmetel poole vähemast) kuulajast olid teinud suurt julgust nõudva teo – lehvitasid pingiridade vahel sini-must-valgeid lippe, kirjutab Postimees. Eesti lipud ilmusid korraldajatele siiski ootamatult, nendib leht.
Lipud sattusid sellele reede, 13. V õnnelikule kontserdile tänu kahele poisile (pildil), keda korraldajad ei tundnud. Üks lipu hoidjatest kirjutas Tartu Postimehe veebi 13. V 2008 kl 11:41 oma kommentaari kinnitusega, et tema oli üks lipukandjaist ja et lipp... "oli pärit esimese EW aegadest ja pööningul läbi vene aja hoitud"

Ta lisas, et pani lipu varda otsa alles Tähtvere kontserdipaigas, et sellega lava ette lehvitama minna. Keegi juhtunu pealtnägija kirjutas samas kl 12:16 oma poolt: "Olin selle kontserdi ajal 13 aastat vana, aga võimas tunne, mis valdas hetkel, kui esimest korda lippu silmasin, ei lähe küll kunagi meelest. Suur tänu julgetele meestele!"

Rein Langi sõnul oli kontserdikorraldajatel toona... "suur huvi, et kaadrid lehvivatest rahvuslippudest oleksid televisioonis"

Vaated "lipumerele" olevatki paar päeva hiljem ETV vaatajate ette jõudnud Ivar Vigla ja Vahur Kersna ühises saates. Viimase all peab Rein Lang arvatavasti silmas "Noortestuudio pärastlõunat", mis oli Eesti TV kavas pühapäeviti – seega 15. V 1988.
"Saime näidata, et sini-must-valged lipud lehvivad avalikul üritusel täiesti vabalt" ... ütles Lang lehele. Ja vahest oligi kõik nii.

Muusikapäevadele joone alla tõmmanud laupäevasel, 14. V kontserdil kuulasid tuhanded inimesed Tähtvere lauluväljakul vaimustunult Alo Mattiiseni ja Jüri Leesmendi isamaalisi laule ("Eestlane olen ja eestlaseks jään"). Siis lehvis juba rohkem kui kaks sini-must-valget lippu, elusõnalased olid neid hulganisti juurde toonud. Kuid Tartu Postimehe praegune jutt "lipumerest" on kaunis liialdus.
Need ajaloolised videokaadrid tuleks Eesti TV jt rahvusarhiividest nüüd kindla peale välja tuua.
Kas Rein Lang võiks vassida? Kui ta lipukaadrite eetrisse sokutamisele siis kuidagi kaasa aitas, vääriks ta igal juhul tänu.

Mulle on pigem meelde jäänud aga see Eesti TV saade, kust need lipud välja lõigati: sini-must-valged olid teleesitluse videosalvestusest välja monteeritud ja silmatorkavalt asendatud filmikaadritega rahvusliputa publikust.
Kõnealusel vabaõhukontserdil esitati avalikkusele esmakordselt Alo Matiiseni ja Jüri Leesmendi sama aasta veebruaris loodud viit isamaalist laulu. Tähelepanuväärse esiettekande helirida sai tsensuuri-toimetusliku tunnustuse, ja tänu Jumalale… aga publiku seas lehvitatud rahvuslipp veel mitte. Sini-must-valgete palakatega vehkiv rahvas lõigati saatest välja ja asendati talitsetud publikuga, mis leiti mingi varasema suveürituse filmilindilt.

Jüri Leesmendi meenutusel intervjuus 17. V 2008 SL Õhtulehele tekkis väljakule 20 aasta eest kõigepealt kaks ja siis aina enam rahvuslippe. Tähtveres lainetas ta sõnul lõpuks vähemalt 20 sini-must-valget. Ivo Linna ühena esitajaist meenutas sündmust oma elu ühe tundelisema kõrghetkena: "Nüüd oli see hetk käes, kui me enam kedagi ega midagi ei karda," tunnistas Linna kaks kümnendit hiljem.
Kui tegemist oli kahe erineva telesaatega, millest ühes siiski õnnestus lippe näidata, siis ei tee see ikkagi olematuks tõika, et teise puhul rakendas Eesti TV 1988. aasta mais paraku eesti lipu vastu karmi ja rohmakat tsensuuri.
Teisalt tasub korrata, et jutud, nagu oleks 1988. aastal esimest korda vabalt rahvuslippu lehvitatud, eiravad täielikult 21. X 1987 Võrus toimunud rahvuslipuga massimiitingut ning samas 24. XII 1987 avalikult sini-must-valge all tähistatud Koidula sünnipäeva. Nende tublide soorituste taustal Vaba sõltumatu noortekolonn nr 1 poolt aga ei ole kahe poisi julgus 13. V 1988 Tähtvere kontserdil kuidagi vähem sangarlik.

Holger Aeg
Blogist Eesti meel (13.05.08)